Baza wiedzy
Ugoda czy sąd?

Ugoda czy sąd? Najlepszy wybór wg prawników

Krzysztof Grudzień
28/2/2024
2
min czytania

Złożoność kwestii tzw. spraw frankowych może prowadzić do dylematu przy wyborze właściwego sposobu rozwiązania sprawy, tj. wyboru pomiędzy zawarciem ugody z bankiem czy też podjęciem sprawy przed sądem. Za każdym z wyborów przemawiają inne argumenty. Przyjrzyjmy się bliżej obu opcjom z perspektywy kancelarii prawnej.

1. Sąd: wielka wygrana odłożona w czasie

Podjęcie drogi sądowej umożliwia frankowiczom odzyskanie wszystkich pieniędzy zapłaconych w wykonaniu nieważnej umowy kredytu. Co więcej, w trakcie trwania sporu, od dochodzonej kwoty naliczane są odsetki za opóźnienie (obecnie 11,25% w skali roku),co stanowi dodatkową korzyść kredytobiorców. Niemniej, na zakończenie sporu wyrokiem trzeba czekać.

Co więcej, choć statystyki są wyjątkowo przychylne kredytobiorcom (w 2023 r. 97% frankowiczów wygrało sprawę w sądzie pierwszej instancji a aż 99% w sądzie drugiej instancji) – postępowanie sądowe wiąże się z ryzykiem. Minimalnym – ale jednak. I choć w Kancelarii Grudzień wszystkie sprawy frankowe, jakie prowadziliśmy, zostały wygrane i zakończone na korzyść kredytobiorcy – nikt nie jest w stanie zagwarantować wyniku w 100%.  

Jednak, co istotne, postępowanie sądowe coraz częściej ogranicza się do jednorazowego stawiennictwa kredytobiorcy w sądzie – resztę postępowania prowadzi skutecznie pełnomocnik. A to znacząco minimalizuje stres związany ze sprawą.

Sądowa droga dochodzenia roszczeń frankowiczów pozwala na uzyskanie większej korzyści, przy czym wynik jest odłożony w czasie. Pamiętajmy jednak o odsetkach należnych kredytobiorcom za opóźnienie w zapłacie dochodzonej kwoty.

2. Ugoda: szybki wynik

Zawarcie ugody przyspiesza proces rozstrzygania sporu, a postępowanie ugodowe nie wiąże się niemal z żadnym obciążeniem finansowym po stronie kredytobiorcy. Banki są powszechnie chętne do udziału w postępowaniach ugodowych. Mieć jednak należy na uwadze, że w drodze ugody każda ze stron odstępuje od części swoich roszczeń. Co to oznacza? Że kredytobiorca nie może liczyć na tak korzystne rozwiązanie, jak w przypadku sądowego unieważnienia umowy kredytu.  

Główną zaletą ugody jest osiągnięcie szybkich rezultatów. Ponadto, chociaż korzyści finansowe z ugody mogą być mniejsze w porównaniu do wygranej sprawy frankowej przed sądem, nie niesie to praktycznie żadnego ryzyka. 

_

Wszelkie rozważania wyboru pomiędzy ugodą a sporem sądowym w sprawach frankowych należy rozpocząć od ustalenia potencjalnych korzyści finansowych wynikających z unieważnienia umowy. Dopiero wtedy, gdy znamy nasze roszczenia i potencjalną kwotę podlegającą odzyskaniu, możemy podejmować świadome decyzje dotyczące dalszych działań.

By uzyskać informację o wartości przysługujących Ci roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu frankowego, skorzystaj z naszego wzoru wniosku o zaświadczenie banku:

[TU DO POBRANIA WZÓR]

Wystarczy, że uzupełnisz wzór danymi z umowy kredytu – i będzie gotowy do złożenia.  

Jeżeli chcesz ustalić, co będzie korzystniejsze w Twoim konkretnym przypadku – sięgnij po naszą nieodpłatną pomoc w analizie umowy. Ocenimy podstawy Twoich roszczeń i doradzimy właściwą drogę dalszego postępowania. Jeżeli nie masz dostępu do treści swojej umowy – skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sytuację – jesteśmy w stanie pomóc Ci iw tym przypadku.

Krzysztof Grudzień
Adwokat

Jaki jest status
Twojego kredytu?

Niezależnie od tego, czy jeszcze spłacasz kredyt frankowy, czy masz już to za sobą – należą Ci się do odzyskania pieniądze. W każdym z przypadków mamy inną strategię postępowania – ale każda z nich prowadzi ku sprawiedliwości.

Zobacz, ile możesz odzyskać!

Nie daj się więcej zaskoczyć

Czytaj dalej:

Wziąłeś kredyt w USD/EUR/GBP lub innych? Też możesz być „frankowiczem”!

Pomimo innej waluty waloryzacji kredytu, mechanizmy i ryzyka występujące umowach waloryzowanych do innych walut są niejednokrotnie tożsame z objętymi umowami kredytów frankowych.

Spłaciłeś kredyt dawno temu? Wciąż możesz odzyskać pieniądze!

Frankowicze, którzy spłacili swoje kredyty lata temu, niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że nadal mogą dochodzić odzyskania swoich pieniędzy.

Twój kredyt frankowy może być nieważny: zobacz dlaczego.

Umowy kredytów frankowych oraz procedury towarzyszące ich zawarciu dotknięte są szeregiem błędów. To zła wiadomość dla banków – a dobra dla frankowiczów.